Türkiye organize perakende sektörünün öncü markası CarrefourSA, 2018 yılında su ürünlerine yaptığı 7 milyon TL yatırımla reyonlardaki balık çeşidini artırıp fiyat avantajı sunarak 8 bin ton balık satışı hedefine ulaşıyor.

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu; bu yıl arz – talep dengesi doğrultusunda müşterilere 138 farklı su ürünü sunduklarını, balığa olan ilginin av mevsiminin de başlamasıyla arttığını, böylece Eylül ve Ekim aylarında balık satışlarının et satışlarına yaklaştığını söyledi.

Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, müşterilerini kaliteli, taze ve çeşidi bol ürünlerle uygun fiyat politikasıyla buluşturarak tasarruflu alışverişin adresi olmak amacıyla balık ve deniz mahsullerine olan yatırımlarını artırıyor.

Tedarik zincirinin genişletilmesi, satın alma hacminin artırılması, lojistik sisteminin yenilenmesi ve balık reyonlarının değişimine uzanan, sektörde fark yaratan yatırımlara imza atan CarrefourSA, Genel Müdür Kutay Kartallıoğlu ve Gıda Kategori Genel Müdür Yardımcısı Ali Nadir Akan katılımıyla 8 Kasım Perşembe günü Forum İstanbul CarrefourSA Hipermarket Lezzet Arası restoranında düzenlenen basın toplantısında balık ve deniz mahsullerine ilişkin faaliyetlerini basın mensuplarına aktardı.

Kutay Kartallıoğlu: “2018’de 8 bin ton balık satış hedefimize ulaşıyoruz”

Türkiye’de balık tüketiminin dünya ortalamasına oranla kişi başı 5,5 kilogram gibi çok düşük bir seviyede olduğunu, bu vesileyle su ürünlerine yatırım yapmaya devam edeceklerini belirterek sözlerine başlayan CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, şunları dile getirdi.

“Yatırımlarımıza, geçmişte ilk kez buz üzerinde balık satışı gerçekleştiren öncü bir marka olarak öncelikle; balık reyonlarımızı yenileyerek başladık. Ardından tedarik sistemimize odaklandık. Satınalma hacmimizi artırdık, soğuk zinciri bozmadan ürünlerimizi reyonlarımızda satışa sunarken, sezonda 70 – 80 farklı çeşit ürüne yer vermeye başladık. Av yasağının olduğu dönemlerde müşterilerimizi balıksız bırakmamak amacıyla İzmir’den Muğla’ya kültür balıkçılığını destekleyerek bu dönemde reyonlarımızdan balığı eksik etmedik. Yatırımlarımızın devamı olarak 2017 yılında Gebze’de 1 milyon TL yatırımla Su Ürünleri Platformu kurduk. Yine 2017 yılında 110 marketimizde balık satışı gerçekleştirirken bu yıl balık satılan market sayımızı 7 milyon TL yatırımla 27’si Hiper, 112’si Süper, 21’i Gurme ve 6’sı Gima olmak kaydıyla 166’ya çıkardık. Marketlerden Su Ürünleri Platformu’na, saha operasyonundan yönetimine kadar su ürünleri için 281 kişi görev yapıyor. 2018 yılında müşterilerimize 138 farklı su ürünü sunduk. Böylelikle balığa olan ilginin arttığını görüyoruz, av mevsiminin başlamasıyla Eylül ve Ekim aylarındaki balık satışları, et satışlarımızı yakaladı. Dolayısıyla yılsonunda balık satışımızı, geçen sene açıkladığımız 8 bin ton hedefine ulaştırmış olacağız.”

Kutay Kartallıoğlu “Su Ürünleri Platformumuz ile müşterilerimize fiyat avantajı sunuyoruz”

Yatırımları içerisinde önemli bir yere sahip olan Su Ürünleri Platformu’nun katkısına değinen Kutay Kartallıoğlu, şöyle devam etti:

“Su ürünleri konusunda lojistik, ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Bunun için kurduğumuz Su Ürünleri Platformu sayesinde Türkiye’nin her bölgesinden satın aldığımız ürünler, tedarikçilerimiz tarafından tek bir noktaya teslim ediliyor. CarrefourSA’nın alanında uzman, kalite sorumluları tarafından ürünün kalitesi, sıcaklığı, etiket bilgileri, balık boy yasakları ve avlanma zamanına göre uygunluk durumu kontrol edildikten sonra ürünler sevkiyata uygun olarak kabul ediliyor. Kabulün ardından ürünler marketlerimizden gelen sipariş taleplerine göre, temizlik ve hijyen kurallarına uygun oluşturulmuş hazırlama alanında ayıklandıktan sonra marketlere göre ayrıştırılarak plastik kasalarda paketlenip etiketlendikten sonra “soğuk zincir” araçlar ile marketlerimize sevk ediliyor. Su Ürünleri Platformumuz ile ürün çeşit sayımızı arttırdık, süreci tek elden yürüterek reyonlarımıza kaliteli ürün ulaştırmaya başladık. Müşterilerimize hijyenik şartlarda su ürünleri sunmanın yanı sıra müşterilerimize fiyat avantajı yaratarak tasarruflu alışveriş etmelerini sağladık.”

Ali Nadir Akan: “Çocuklu Aileler, Haftada 1 – 2 kez Balık Satın Alıyor”

Balık satışlarının, ürün çeşitliliğinin bolluğu ve tazeliğiyle doğru orantılı olduğunu belirten CarrefourSA Gıda Kategori Genel Müdür Yardımcısı Ali Nadir Akan, şöyle konuştu: “Balık, mineral ve yüksek protein içeriği, omega3 yağ asitleri ve kolay sindirilebilmesi açısından toplumun her kesimi için sağlıklı ve lezzetli bir fonksiyonel besin kaynağı olarak kabul görüyor. Dolayısıyla uzman personelimiz sayesinde reyona gelen müşterilerimizi dönemine göre hangi balığı ne şekilde tüketebileceklerine ilişkin olarak mutlaka bilgilendiriyoruz. Özellikle çocuklu ailelerin, en az hafta 1 – 2 kez balık satın aldığını gözlemledik. Evinde balık pişirmek istemeyenler ya da hemen tüketmeyi tercih edenlerin adresi ise mevcut Lezzet Arası restoranlarımız oluyor. Mevsimine göre balık tercih eden müşterilerimiz, Lezzet Arası restoranın sunduğu hem fiyat hem de pişirme avantajıyla diledikleri balığı tüketiyorlar.”

Ali Nadir Akan: “Balığa en çok ilgi duyan şehirler Adana ve Ankara, tercihleri ise Somon ile Levrek”

Geride bıraktıkları bir yıl içinde müşterileri nezdinde balık satışlarının gözle görülür bir şekilde arttığını vurgulayan Ali Nadir Akan, şu bilgileri paylaştı: “Son bir yıllık satış bilgilerimizi incelediğimizde balığa en çok ilgi duyan illerin başında Adana ve Ankara geliyor. Bu yerlerde müşterilerimizin sepeti somon, levrek, çipura ve hamsiden oluşuyor.”